Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkur-info

11. 11. 2006

Parkury, neboli skoky pro poníky či koně se pořádají na různých úrovních, od menších jezdeckých klubů nebo až po mezinárodní soutěže. Pro absolvování trati parkúru je nutné zvládnout celou trať v nejlepším čase a bez shození jediné překážky. Skoky mohutnosti mají prokázat schopnost koně zdolávat velké výšky, nejčastěji 2 metry a více. Největší rekord u nás ve skoku mohutnosti je – pokud se nemýlím – 217 cm

Třídy nováčků
- jsou pro nezkušené koně a jezdce
- překážky jsou nízké, nesmí být prudké obrátky, a velké vzdálenosti mezi skoky
- Jednoduché okruhy

Vzdálenosti mezi překážkami
-podmíněni délkou cvalového kroku koně přibližné 3,7 m, u poníků jsou rozměry jinačí.

Dbej na chod
Nauč se jezdit vyváženým rytmickým cvalem, který ti pomůže najíst správné místo pro odraz před překážkou, tedy místo odskoku. Tomu se říká „hlídat“ krok. Dobrým způsobem pro naučení je dráha vytvořená z kladin položených na zemi, na které se cvičí jízda v plynulém chodu.

Jezdec má hledět dopředu na příští skok

Výcvik přes kavalety
Tento trénink pomůže tobě a tvému koni k získání sebedůvěry a výkonnosti.
Grid je řada překážek, kladin nebo kavaletů, rozmístěných ve správné velikosti podel kroku koně. Pro poníky jsou vzdálenosti kratší než pro koně.

Typy skoků
Na překážky se může najíždět přímo nebo šikmo, na trati bývá obojí. Parkúr zahrnuje:
Oxer, plot, trojbradlí, proutěnky, zdi a branky. Na tratích pro pokročile jsou ještě vodní skoky. Instruktor ti pomůže naučit koně překonávat různé překážky. Kůň si při skoku pak bude počínat sebevědomě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář